Koncerter

Koncerter 2021

Koncertkalender for "Orgelfestival i Sønderborg og omegn" 8.-26. september 2021


  • Onsdag 8.9. kl. 19.00 Orgelstafet i Rinkenæs Kirke (Lisbeth Bomose og Frank Laue spiller værker af J.M. Bach, J.S. Bach, Chr. Ph. E. Bach, G. Böhm, F. Mendelssohn, A. Guilmant)
  • Torsdag 9.9. kl.19.00 Orgelstafet i Nordborg Kirke (Stine Møglich Mathiasen, Pia J. Nielsen)
  • Fredag 10.9. kl. 17.30 Salmekoncert i Egernsund Kirke (Antonia Blaser)
  • Lørdag 11.9. kl. 16.00 Orgelstafet i Ulkebøl Kirke (Julian Mallek, Stine Möglich Mathiasen)
  • Søndag 12.9. kl. 16.00 Orgelstafet i Dybbøl Kirke (Lisbeth Bomose og Frank Laue spiller værker af J.M. Bach, J.S. Bach, Chr. Ph. E. Bach, G. Böhm, F. Mendelssohn, A. Guilmant)
  • Onsdag 15.9. kl. 17.30 Fyraftenskoncert i Havnbjerg Kirke (Anna Sairanen, viola og Christiane Wattenberg, orgel)
  • Fredag 17.9. kl. 17.30 Salmekoncert i Egernsund Kirke (Antonia Blaser)
  • Fredag 17.09. kl. 19.30 Orgelkoncert i Broager Kirke (Sanne Lorenzen)
  • Søndag 19.9. kl. 16.00 Orgelkoncert i Sct. Marie Kirke (Erik Kolind)
  • Onsdag 22.9. kl. 10.00 Orgeleventyr i Havnbjerg Kirke (Anne Agerskov, Pia J. Nielsen)
  • Onsdag 22.9. kl. 17.30 Fyraftenskoncert i Havnbjerg Kirke (Christiane Wattenberg, orgel; Birgit Bauer, violin; Jens Bauer, fløjte)
  • Onsdag 22.9. kl. 19.30 Orgelstafet i Christianskirken (Ilona Lobmayer og Frank Laue spiller værker af G. Diruta, M. Weckmann, D. Buxtehude, J.S. Bach, F. Mendelssohn, J.G. Rheinberger)
  • Fredag 24.9. kl. 17.00 Orgelkoncert i Gråsten Slotskirke (Ann-Kirstine Christiansen)
  • Lørdag 25.9. kl. 16.00 Orgelkoncert i Dybbøl Kirke (Jonas Hellesøe Nielsen)
  • Søndag 26.9. kl. 16.00 Orgelkoncert i Augustenborg Slotskirke (Julian Mallek)

ARKIV


se tidligere festivalprogrammer

Koncertlisten for 2020

05/09 lørdag kl. 12.00 Gråsten Slotskirke

Familiekoncert - Orgeleventyr

Organisterne Pia Jeanette Nielsen og Anne Agerskov



13/09 søndag kl.16.00 Sct. Marie Kirke Sønderborg

Improvisationskoncert - Organum Momentum

Organist Henrik Sørensen



16/09 onsdag kl. 19.30 Christianskirken Sønderborg

Organist: Ilona Lobmayer



19/09 lørdag kl. 16.00 Dybbøl Kirke

Organist Christian Præstholm



20/09 søndag kl.16.00 Ulkebøl Kirke

Trompet: Michael Möglich

Trombone: Carsten Svanberg

Orgel: Pia Jeanette Nielsen



25/09 fredag kl. 19.30 Broager Kirke

Fransk Tidsrejse: Clerambault, Franck, Durufle, Alain og Messiaen

Organist Amalie Hersnack Grunnet



27/09 søndag kl. 16.00 Augustenborg Slotkirke

Orgel og Saxofon




Koncertlisten for festivalen i 2019:

07/09 lørdag kl. 16.00 Sct. Marie Kirke,

Prædebutkoncert ved Louise Boll

Værker af Debussy og Karg Elert



08/09 søndag kl. 16.00 Dybbøl Kirke

Jorden Rundt på 60min, Lars Nørremark, organist ved Galten Kirke

Storskærm i kirken med live billedtransmission fra orgelpulituret



11/09 onsdag kl. 19.30 Christianskirken,

Koncert og fortælling med Orgeldrengene fra Haderslev



14/09 lørdag kl. 16.00 Rinkenæs Korskirke,

Junior Barros Ferreira spiller jubilæumskoncert på kirkens orgel og på violin og bratsch



15/09 søndag kl. 15.00 Ulkebølkirke,

Eventyr for orgel - Koncert for børn

Pia Jeanette Nielsen, Anne Agerskov



19/09 torsdag kl. 19.30 Ulkebølkirke,

Tina Christiansen, organist ved Ansgarkirke i Odense



21/09 lørdag kl. 16.00 Havnbjerg Kirke,

Stephan Krueger, Helligåndskirken Flensborg og Christus Kirken Mürwik



22/09 søndag kl. 16.00 Augustenborg Slotskirke,

Kathrin Lorenzen, Leipzig



25/09 onsdag kl. 19.30 Notmark Kirke,

Jesper Thimsen, Nørrelandskirken Holstebro

Værker af Händel og Bach



28/09 lørdag kl. 16.00 Gråsten slotskirke

Rut Boyschau, organist ved Gråsten slotskirke


29/09 søndag kl. 16.00 Broagerkirke

Jørgen Kaad, organist ved Broager Kirke




Se her hvilke koncerter festivalen havde i 2018:

02/09 søndag kl. 16.00 Havnbjerg Kirke,

Rut Elena Boyschau, organist ved Gråsten Slotskirke

Klassik på orglet - Haydn, Mozart, Beethoven

 

 

04/09 tirsdag kl. 19.30 Christianskirken,

Kristian Krogsøe, domorganist ved Aarhus Domkirke

 

 

08/09 lørdag kl. 12.30 Dronning Dorotheas Kapel, Sønderborg Slot

Ulrik Spang Hanssen, orgelprofessor ved Det Jyske Musikkonservatorium

 

 

 

09/09 søndag kl. 16.00 Augustenborg Slotskirke,

Poul Jacobsen, organist ved Vor Frue Kirke i Aarhus

 

 

11/09 tirsdag kl. 19.30 Broager Kirke,

Amalie Kaad, organist ved Ansgarkirken i KBH

Mendelssohn og Bach

 

 

13/09 torsdag kl. 19.30 Notmark Kirke,

Erik Linow, organist ved Vor Frelsers Kirke i Vejle

Et frisk strøg gennem 3 århundreder! Buxtehude, Bach, Boëllmann

- og lidt jazz fra et 4. århundrede

 

15/09 lørdag kl. 10.30 Sct. Marie Kirke

Orgeleventyr - Musikalske Fortællinger

Fortæller og orgel, Pia Jeanette Nielsen og Anne Agerskov

- Familiekoncert for voksne og børn ned til 8 år -

 Mozart, Ravel, Lefébure-Wély

 

 

16/09 søndag kl. 16.00 Ullerup Kirke

Foredrag og orgelkoncert, professor Ulrik Spang-Hanssen

 

 

22/09 lørdag kl. 16.00 Dybbøl Kirke,

Tværfløjte og orgel, Linnéa Villen og Frank Laue

 

 

26/09 onsdag kl. 19.30 Ulkebøl Kirke,

Ulrik Spang-Hanssen, orgelprofessor ved Det Jyske Musikkonservatorium, Aarhus

 

 

29/09 lørdag kl. 16.00 Gråsten Slotskirke

Rut-Elena Boyschau, organist ved Gråsten Slotskirke

Musik fra fire århundreder

 

30/09 søndag kl. 16.00 Sct. Marie Kirke,

Buxtehude Kammerkor, dirigent Susanne Heigold, organist Leon Tscholl

Rheinberger, Widor, Boëllmann